28 grudnia 2020, autor: mgr Dorota Czachura

MOC EDUKACYJNA WYCINANKI

WYCINANKI, EDUKACJA, DZIECI, KREATYWNOŚĆ, EKO, GRA, PLANSZOWA
grafika - moc edukacyjna wycinanki dla dzieci

         Przecież to proste! Każdy dorosły dobrze radzi sobie z wycinaniem po linii prostej. A co z wycinaniem po kole, albo kącie prostym, czy zwykłym obcinaniem paznokci? Czy tu też każdy daje radę? Są ludzie, którzy w życiu dorosłym nadal mają duży problem np. z obcinaniem paznokci u prawej ręki lub w ogóle, żeby cokolwiek prosto obciąć.

         Wszystko zaczyna się od spotkania z nożyczkami w przedszkolu. Wiele dzieci to właśnie tutaj ma pierwszy kontakt z nowym narzędziem, ponieważ rodzice lękają się, że ich małe dziecko zrobi sobie krzywdę, zniszczy coś, obetnie sobie włosy itp. Powody dlaczego rodzice boja się dać dziecku nożyczki można mnożyć bez końca. Oczywiście na początku nie pozostawiamy dziecka używającego nożyczek samego. Kontrolujemy przebieg procesu wycinania, zapewniamy bezpieczeństwo kupując dla dziecka nożyczki o zaokrąglonych noskach oraz udzielamy wskazówek i pomagamy.

         Mała wskazówka jak dziecko powinno bezpiecznie nosić nożyczki. Poniżej chwytnej części nożyczek, która skierowna jest do góry dziecko powinno złapać, zacisnąć w pięść na ostrzach i skierować je do podłogi. Nożyczki muszą być zamknięte. Wtedy dziecko kiedy się przewróci, to co najwyżej porysuje podłogę. W ten sposób przemieszczanie się z nożyczkami jest bezpieczne dla dziecka i domowników. :)

         Na początku największą trudność sprawi dziecku i prawidłowe trzymanie nożyczek, trafianie w punkt cięcia, cięcie w określoną stronę. Tu wymagana jest dobra koordynacja palców dłoni, używanie właściwego nacisku, odwodzenie kciuka od reszty ręki. Minie jakiś czas zanim dziecko osiągnie dobrą koordynację oko- ręka. Wycinanie również rozwija obustronną koordynację, bo jedną ręką dziecko wycina, a drugą przesuwa kartkę. Jednoczesna praca obu stron ciała prowadzi do koordynacji półkul mózgowych, czyli lepszego przepływu informacji. Im więcej obie półkule są aktywowane do działania, tym więcej tworzy się połączeń nerwowych, a tym samym bodźce szybciej rozprzestrzeniają się pomiędzy obiema półkulami mózgu, co służy lepszemu przetwarzaniu informacji. Upraszczając – wycinanie rozwija mózg i zwiększa ilość połączeń nerwowych.

         Pierwsze wycinanki dziecka trzyletniego, to najczęściej przycinanie kartki dookoła. Dziecko doskonale i wytrwale potrafi się skupić na tym zadaniu przez kilka minut. Nierzadko pomagając sobie wystawianiem języka, co jednoznacznie świadczy o silnym zaangażowaniu i dużej koncentracji.

         Ważnym elementem jest to, abyśmy przydzielali młodszemu dziecku łatwe zadania do wykonania, budujące jego poczucie własnej wartości. Każda udana wycinanka to dla dziecka prawdziwy sukces i powód do dumy. Dlatego zawsze należy chwalić naszych dzielnych kreatorów.

         Zanim dziecko osiągnie kolejny etap i rozpocznie wycinać trudniejsze elementy upłynie jeszcze trochę czasu, gdyż każde dziecko rozwija się we własnym tempie.

         Można sobie zadać pytanie „Dlaczego wycinanie jest tak ważne?”.
         Wycinanie nożyczkami oprócz precyzji, wymaga dobrej koordynacji wzrokowo- ruchowej niezbędnej na dalszym etapie edukacji. Koordynacja wzrokowo-ruchowa pozwala dziecku na prawidłowe kreślenie liter, zgodnie z wyznaczonym kierunkiem, utrzymywanie się w liniaturze i większą precyzję w wykonywaniu zadań. Wycinanie nożyczkami zalecane jest przy nieprawidłowym chwycie narzędzia pisarskiego, ponieważ usprawnia palce i dłonie . A każdy terapeuta i pedagog potwierdzi, że wycinanki są jednym z pierwszych narzędzi diagnostycznych określających występującą u dziecka lateralizację.

         Czy warto bawić się dzieckiem w wycinanki. Warto!
Każda inwestycja czasu i energii poświęcona w rozwój dziecka będzie procentować w przyszłości.
Nie ma się co bać, że dziecko zrobi sobie krzywdę albo coś zepsuje. Wystarczy kupić odpowiednie bezpieczne nożyczki i pokazać dziecku jak je trzymać i obsługiwać. Wycinanki zapewnią rodzince masę konstruktywnej radości, która w wspomoże rozwój dziecka na wielu płaszczyznach.

Nasz Frogisław Kumaty mawia:
"NIECH MOC EDU WICINANKI BĘDZIE Z TOBĄ!"

> Przeczytaj też artykuł "Wytnij własny pionek i kostkę do gry".


> Oferta eko gier
znak graficzny logo kumamgre.pl