02 kwietnia 2020, autor: mgr inż. Krzysztof Czachura

JAKIE UMIEJĘTNOŚCI ROZWIJAJĄ GRY PLANSZOWE U DZIECI?

GRY, DZIECI, NAUKA, EDUKACJA, ZABAWA

         Wszyscy zgodnie wiedzą, że gry planszowe to doskonała rozrywka dostępna dla każdego.
Za to nie każdy zdaje sobie sprawę, że gry planszowe rozwijają u dzieci szereg kompetencji i umiejętności przydatnych na co dzień i w całym życiu.

Poniżej jest kilka ciekawostek o grach. Czy wiesz, że;

  • Klasyczne szachy rozwijają takie umiejętności jak pewność siebie.
  • Zwykłe rzucanie kośćmi do doskonały trening liczenia dla dzieci wieku przedszkolnym.
  • Wielkoformatowe gry planszowe, po których można skakać to świetne narzędzie do rozwijania koordynacji ruchowej i pomoc w integracji sensorycznej.
  •          Jakie kompetencje rozwija i kształtuje granie w gry planszowe?
    Oczywiście różne gry rozwijają różne umiejętności podczas grania.
    Można jednak zaobserwować wspólny mianownik dla większości gier.

             Liczenie
    Większość gier polega na rzucaniu kością i prowadzeniu pewnych kalkulacji, a to w oczywisty sposób przekłada się na naukę liczenia i praktyczny trening matematyki.
    Chcesz nauczyć dziecko liczyć. Pograj np. w Eurobiznes. Nudną matematykę zamienisz na pole walki biznesu hotelarskiego.

             Spostrzegawczość i uważność
    Weźmy ponownie na warsztat szachy. Jak nie zobaczysz, że wieżę bije Ci królówka po drugiej stronie szachownicy to ją stracisz, a to Cię osłabi w rozgrywce. To wymaga do ciebie spostrzegawczości, a ta z kolei przekłada się na uważność jaką trzeba wykazać, żeby wygrać. Wile gier opartych jest na spostrzegawczości i szybkości reakcji np. karcianka Dubble.

             Negocjacje
    Wiele gier opartych jest na wymianie towarów i dóbr - jakiejś formie handlu. Przykładem są np. Osadnicy z Catanu. Negocjowanie to jedna z najbardziej przydatnych umiejętności miękkich jakie przydają się w całym życiu. Przy negocjacjach wraca nauka liczenia, bo przecież cały ten handel musi się opłacać. Przyznam, że zabawa w negocjacje z dziećmi to prawdziwy ubaw.

             Logiczne myślenie
    Wszystkie gry mają jakąś mechanikę mniej lub bardziej opartą na losowości. Żeby wygrać lub dotrzeć do celu najczęściej trzeba się wysilić na planowanie i realizacje pewnej logicznej strategii, która zapewni powodzenie i sukces.
    Tutaj znowu odwołam do szachów gdzie każdy gracz zdany jest na swoje umiejętności logicznego myślenia. Szachy to gra błędów i budowania strategii. To doskonały trening umysłu.

             Konsekwencje

    Każda akcja daję reakcję.” - III prawo dynamiki Newtona

    Tak samo w grach. Nasze ruchy i strategia generują efekty, które możemy obserwować i mierzyć.
    W ten sposób dziecko uczy się jak funkcjonuje otaczający nas świat.
    Brak efektu to też efekt. :)

             Relacje społeczne
    Spędzając razem czas, czy to z rodzicami, czy to z rówieśnikami dzieci automatycznie rozwijają umiejętności społeczne. To całkowicie naturalny proces. Z kolei spędzanie razem czasu to nic innego jak integracja. Gry planszowe integrują dzieci, rówieśników i rodziców.

             Zdrowe współzawodnictwo
    Nie czarujmy się, nasze dzieci w przyszłości będą brać udział w rywalizacji na różnych płaszczyznach życia. Umiejętność zdrowego współzawodnictwa to ważna umiejętność jaka będzie potrzebna w dorosłym życiu. Siłą rzeczy grając w gry takie umiejętności są szlifowane i rozwijane. Tu płynie przechodzimy do umiejętności wygrywania i przegrywania z godnością. Wygrywać umieją prawie wszyscy ale umiejętność przegrywania to często gorzka pigułka, którą trzeba przełknąć kilka razy, żeby oswoić się z jej smakiem. Gry planszowe podobnie jak sport to pierwsze życiowe lekcje pokory i szacunku do przeciwnika.

             Poszanowanie przyjętych norm
    Grając w grę wspólnie na coś się umawiamy wg ustalonych zasad i norm. Żeby granie miało sens trzeba te zasady przestrzegać i egzekwować. W ten sposób dziecko uczy się przestrzegania przyjętych norm i zasad.

             Aktywność fizyczna i koordynacja
    Wielkoformatowe gry XXL to świetna opcja do aktywnej zabawy. Dzieci wcielają się w pionki lub bohaterów gry i skaczą po planszy wykonując zadania, ćwiczenia, rozwiązując quiz. W ten sposób zwykła planszówka przechodzi na nowy level zabawy. Dzieci uwielbiają ruch i zabawę. Wszystko to można połączyć z walorem edukacyjnym i mamy doskonałe narzędzie do animacji czasu wolnego na piknik rodzinny, do szkoły, do przedszkola.

             Granie w gry planszowe to nie tylko doskonały sposób na wieczór albo deszczowy dzień w domu. To także świetne narzędzie do nauki, rozwijania umiejętności i budowania relacji. W końcu grając razem spędzamy wspólnie czas, a to dla dzieci największy dar, w tych zabieganych czasach.

    edukacyjna gra planszowa XXL dla dzieci, do skakania - Bezpieczni na drodze

    > Oferta
    znak graficzny logo kumamgre.pl